Otomatik Katılım Uygulamaları

İngiltere'de Otomatik Katılım

İngiltere’de otomatik katılım, 2012 yılında başlamış durumdadır ve işveren katkısı zorunludur. 2018’e kadar kademeli olarak artırılacak katkı payı ödeme oranları 2018’de en az %3 işveren katkısı olmak üzere toplam %8’e ulaşacaktır. 2018 yılında tüm işyerleri bu sisteme dâhil olacaktır. Otomatik katılım, sadece yıllık geliri belirli bir tutarın üstündeki çalışanlar için uygulanmakta olup geliri daha düşük olanlar isterse katılabilmektedir. Başlangıçta standart bir yatırım fonuna yönlenen birikimler daha sonra çalışan tarafından farklı yatırım fonlarına yönlendirilebilmektedir. 

ABD'de Otomatik Katılım

Amerika’daki işveren katkılı emeklilik planları 401(k), 403(b) ve 457 ile Thrift Savings Plan (TSP)  planlarında otomatik katılım uygulanmaktadır. 21 yaşından büyük tüm çalışanların otomatik olarak katıldığı bu planlarda çalışan katkıları aylık gelirin %3’ü ile başlamakta ve 5 yıllık kıdemden sonra %6’ya kadar çıkabilmektedir. İşveren katkıları ise ya bire-bir eşlemeli (matching concept) ya standart olarak %3 ya da çalışan katkısının belli bir oranı olarak (genellikle %50) yapılmaktadır. Birikimlerin tamamının toplu olarak çekilebilmesi için 59,5 yaş sınırı olup, 55 yaşından itibaren de gelir vergisi ve %10 erken ayrılma cezası ödenerek birikimler alınabilmektedir.

Yeni Zelanda’da Otomatik Katılım (KiwiSaver)

KiwiSaver katkı esaslı gönüllü emeklilik sistemine 18-64 yaşları arasındaki yeni işe başlayan her çalışan otomatik katılıma işveren tarafından dâhil edilmektedir. Çalışan, ücretinin %3’ü, %4’ü veya %8’i oranında ödeme yapabilmektedir. İşveren ise, çalışan ücretinin sabit %3’ü kadar bir ek katkı payı ödemektedir. 65 yaşın tamamlanması ve sistemde en az 5 yıl kalınarak tüm birikimler vergisiz olarak geri alınabilmektedir. Çalışan ve işveren tarafından ödenen katkılar, emeklilik hesabına geçmeden önce 3 ay boyunca Gelir İdaresinde tutulmakta daha sonra katılımcıların istediği yatırım fonuna yönlendirilmektedir.