Emeklilikte Birikim Analizi


Bireysel emeklilik sisteminde, belirlemiş olduğunuz emeklilik tarihinde ulaşacağınız birikim tutarı, fon tercihleriniz doğrultusunda oluşacak yatırım getirinize göre farklılık gösterebilmektedir. Burada yapılan hesaplama ve gösterimler ise seçilen parametreler doğrultusunda, emeklilik tarihinde oluşacak tahmini tutarları ifade etmektedir. Bireysel emeklilik sisteminden emekli olduğunuz dönemde bu tutarın gerçekleşeceğine yönelik bir garanti verilmemektedir.

Bu hesaplamada emeklilik döneminize kadar enflasyonsuz ortamda düzenli katkı payı ödemelerini yapacağınız, ödediğiniz katkı payları üzerinden belirlediğiniz oranda yönetim gider kesintisi yapıldıktan sonra kalan tutarın belirlediğiniz muhtemel reel getiri oranıyla yatırıma yönlendirileceği varsayılmıştır. Hesaplamalar herhangi bir giriş aidatı kesintisinin olmadığı varsayılarak yapılmıştır.

Birikim grafiğindeki değerler, enflasyonsuz ortamda, bugünkü alım gücüne göre oluşan TL tutarları ifade etmektedir.

image
Giriş Yaşı

Bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuz yaştır.

image

15100

image
Emeklilik Yaşı

Birikimlerinizi geri almaya başlayacağınız yaş. Sistemde 10 yıl kalıp, 56 yaşınızı doldurunca vergi teşvikleriyle emekli olmaya hak kazanırsınız. Ancak 56 yaşında emekli olmak zorunda değilsiniz. Emeklilik yaşınızı öteleyerek daha uzun süre birikim sayesinde emeklilik gelirinizi arttırabilirsiniz.

image

56100

image
Aylık Katkı Payı (TL)

Aylık olarak ödeyebileceğiniz düzenli katkı payı.

image

505.000

image
Başlangıç Ödeme Tutarı (TL)

Düzenli katkı payı ödemelerinden ayrı olarak sisteme giriş aşamasında ödenen toplu katkı payı tutarı.

image

01.000.000

2
3
4